Fascinující psychologie člověka

10. ledna 2014 v 23:52 | Pražský poděs |  Blitky

Tajemství mozku

Tahle celá věc kolem psychologie vždycky přitahovala mojí pozornost. Teda, né přímo vždycky, ale od tý doby, co sem si začala uvědomovat, že muj mozek občas nefunguje tak, jak by se mi líbilo. Ale myslim, že nejsem jediná. On celkově ten mozek občas funguje fakt divně. Dává našemu tělu pokyny, co nám později přijdou zvláštní. To je takový to, když něco uděláte a pak si řeknete: kurva, co to se mnou je? No a na to, čím je to způsobený a na spoustu další podivných věcí se snaží přijít právě věda, který se řiká psychologie.
Psychologie pochází z nějaký řečtiny a znamená věda o duši, nebo něco takovýho blablabla. To logicky znamená, že jí náleží studování lidskýho chování a tak. Aha. Nedavno sem si uvědomila jednu věc. Bylo to způsobený všema těma divnýma věcma, který neumim dost dobře popsat, co se odehrávaly v mé mysli. Zkráceně se jednalo o to, že jsem si po nějakém čase sama sobě položila otázku, jestli s tím nechci zajít k odborníkovi. Něco takovýho jsem totiž nikdy nezažila, tudíž jsem byla velice zmetena a nevěděla jsem, jak se k tomu postavit. První, co mě napadlo bylo, že jednoduše pujdu za matkou a normálně jí řeknu, že asi potřebuju pomoc psychologa. Vlastně ne, to bylo až ta druhá věc, ta první věc byl nápad okamžité sebevraždy, žeano. Než se zase začnu rozkecávat o svých pocitech a ostatních sračkách, tak to jednoduše zkrátim. Ani jednu věc z těch dvou sem neudělala. Tu první, a to uskutěčnit sebevraždu, na to sem neměla sílu. A na tu druhou prostě taky ne. Nemohla sem se jen tak sebrat, jít za matkou a všechno jí říct. Ona pro mě neni ten člověk, kterýmu bych tohle řekla, a že bych si jen tak sama sehnala nějakýho psychologa, tak to opravdu ne. Stejně, jak by mi pomoh nějakej psycholog?
Tady začali všechny moje pochybnosti. Psychologie na problematiku nahlíží strejně, jako jakákoliv jiná věda. Někdo něco vymyslel a podle toho se budeme všichni řídit. Chováš se takhle nebo takhle, zapříčinilo to tohle a tohle, to znamená, že diagnoza je taková a taková, zkus si zajít na psychiatrii, daji ti tyhle prášky a bude to fajn. Konec.
S tímhle mám u psychologie problém. Dalo by se říct, že vlastně všechno zobecňuje. A přitom mi rodina vždycky tvrdila, že jsem jedinečná. Co rodina! Uplně všude kolem neustále slyšim jenom to, jak je každej člověk jedinečnej. Individualita, individualita a individualita, jenom to se neustále vyzdvihuje. Takže, drahá společnosti opěvující individualitu jednotlivce, jak je možné na něco tak individuálního, jako je psychika člověka, nahlížet tak obecně? Hm? Že by to bylo jinak? Že by to s tou individualitou tak nebylo? Že by sme byli všicki stejný? Ne, to je přece blbost. Každej člověk je jedinečnej. Tak jaktože se vlastně všichni chováme stejně? A tak pořád dokola...
Ano, jsem vůči psychologii velice skeptická. Jelikož já sem prostě skeptická vůči čemukoliv, co kdy vymyslela naše lidská společnost.
Ámen
Rokenrol vám všem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Takara Takara | Web | 11. ledna 2014 v 4:53 | Reagovat

Ano to je přesně to s čím mám také problém v praxi: každý jsme osobnost, jedinečná neopakovatelná, tak jak je možné, že se některý postup dá teoreticky použít na všechny lidi...Přesně to je psychologie: obecný návod, co a jak, berlička, která nás odlišuje od laiků, ale nelze aplikovat na všechny a všude...Občas se člověk musí spolehnout na selský rozum, než na psychologii...Psychologie je součástí mé práce, takže ji potřebuju, ten obecný základ je nutný...ale dál už musí člověk přemýšlet...co lze a co nelze uplatnit v praxi...

2 daeris daeris | Web | 11. ledna 2014 v 11:47 | Reagovat

Taky osobně znám tu sitaci, kdy jsem udělala něco, co mi pak přišlo divný, iracionální, cizí...a tak. Občas taky přemejšlim způsobem, jakym by asi "normální" jedinec nepřemejšlel. A tak jsem jeden čas uvažovala nad návštěvou psychologa. Jak se mi ale ta idea rozležela v hlavě, tak jsem si nakonec řekla, že nikam nejdu, jelikož jak jsem obtěžkána tou svojí introverzí, stejně by ze mě u toho psychologa nakonec nic důležitýho nevypadlo.

3 lapis lapis | Web | 13. ledna 2014 v 21:58 | Reagovat

Vieš čo ? Začni si okrem psychológie študovať aj sociológiu. Zistíš že síce sme možno každý jedinečnou kopou atómov, ale problémy ktoré riešime nie. Nájdeš totiž celé zástupy prípadov trpiacich na tú či onú bolesť. A áno nájdeš aj celé zástupy panien túžiacich po sexe a plačúcich kde je ten ich princ :D

Možno nepotrebuješ psychológia. Možno raz za čas by sa zišiel kamarát pred ktorým by si nemusela hrať divadlo, že aj keď ti je na nič, tak "navonok si v pohode". Ver mi taký sú na nezaplatenie.

4 Normální člověk Normální člověk | 15. ledna 2014 v 22:59 | Reagovat

[3]: Vždyt' já vím...dost sem si o tomhle zjistila (což je u mě docela úspěch, že sem vydržela se o něco zajímat) a vůbec mi to na celou tuhlě vědu nezměnilo pohled. Spíš naopak- docela mě to v mém názoru utvrdilo.

5 lapis lapis | Web | 17. ledna 2014 v 0:03 | Reagovat

[4]: To si zas vyčítala kde ? Z nejakého ženského magazínu? Psychologická poradňa, ľahko a rýchlo?

6 Normální člověk Normální člověk | 17. ledna 2014 v 8:32 | Reagovat

[5]: Vůbec ne můj drahý. Díkybohu sem tyhle podivnosti již přestala číst a přešla ke spolehlivějším zdrojům jako například (snad) důvěryhodný člověk, co tuto věc sám studoval. Je to lepší než učebnice když se o té problematice s tím člověkem můžeš rozmluvit. Vysvětlila mi mnohé ale ne všechno.

7 lapis lapis | Web | 19. ledna 2014 v 21:23 | Reagovat

No ale zlato i tak mám z teba pocit že si z toho vyberáš čo sa ti práve hodí. Neboj v tomto nie si sama ;)  

[6]:: To že tu a tam nefunguje je normálne. Všetky vedy majú chyby (aj matematika https://www.youtube.com/watch?v=w-I6XTVZXww)... Odpoveď je teda zbytočná. Skôr sa pítaj nakoľko je užitočná. O tom nie je asi moc pochýb, pretože ďalší kandidáti v poradí ako ezoterika a viera v to či ono božstvo (okrem Jimmho Hendrixa ;) ) majú dosť pochybné renomé.

Psychológia sa snaží skoro o nemožné... Nie len mapovať ľudské problémy ale aj ich vyriešiť. Napraviť ľudské hlavy. Keď sa nad tým tak zamýšľam nič ťažšie nepoznám :)

8 Normální člověk Normální člověk | 19. ledna 2014 v 21:48 | Reagovat

[7]: Jistěže si z toho vybírám jen to, co se mi hodí. To dělám celej život. Jsem prostě vychcaná jak mraky a ještě víc.
To video mě trochu děsí :-D A víra v Hendrixe je pro mě dokonalá víš co. Dává mi odpověd' na všechno. Typickej zvuk jeho kytary je ten nejlepší psycholog na světě ;-)

9 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 25. června 2014 v 15:15 | Reagovat

Z toho, co jsem slyšela od známých, je to takhle:
je spousta špatných psychologů a pak je pár dobrých psychologů.
Z toho, co jsem se učila, je to takhle:
existují určité vzorce chování, něco se rozčlenit dá a něco ne, na člověka jich můžeš aplikovat více, neboť nikdo není čistě zaškatulkovaný v jednom. Dále se k tomu přidává ta individuální omáčka, která tě opravdu činí jedinečnou - tu by měl psycholog rozpoznat a podle toho ti pomáhat.

Psychologa jsem zvažovala, nějak mě v tu chvíli trklo, fajn, fakt asi potřebuji pomoc... ale jak už zmiňovala daeris, coby introvert bych mu stejně nic neřekla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama