A co stáří?

15. února 2014 v 1:26 | Pražský poděs |  Blitky

Kdy se to stane?

Častokrát slyším, věci typu: až budeš o něco starší, tak uvidíš jakou ted' děláš chybu nebo za nějakej čas snad budeš o trochu rozumější. Co tim všichni myslí?


Stáří? Co má být stáří? Vždycky jsem viděla stáří, jako období, až zestárnu. Kdy zestárnu? Vždyt' stárnu každý den, každej stárne každej den. Když mi bylo dejme tomu jedenáct, byla jsem moc zvědavá, jaký to asi bude, až budu starší. No, ted' sem starší (je to na hovno mimochodem) a nic se vlastně nestalo, jenom mi vyrostly kozy. A taky se mi změnilo vnímání toho slova starší. Nebo spíš zase posunulo zase o pár let napřed. Ale stejně...jak teda můžu stárnout každej den, když si to ani pořádně neuvědomuju...
Ale stáří? Jak jako stáří? Jako uplný stáří? Jak to poznám? To je takový to, až mi zešedivý vlasy? Až budu mít pár vrásek? Nebo se to určuje věkem? Píčovina. Nedavno jsem měla takové období. Dosti nepříjemné období. A víte jak sem si připadala? Připadala sem si stará. Plná zkušeností, zahořklá, neměla jsem chut' zkoušet nové věci, bez chuti do života, jako by už všechno bylo za mnou a čekal mě jenom konec, kterej sem si sama chtěla přivodit. Přišla jsem domů ze školy, uplně polomrtvá, nechtělo se mi nic dělat, okamžitě jsem usnula a takhle pořád dokola. Je mi snad 70? Nebo 75? Ne, je mi 16 a přesto mi připadalo, že už jsem na tomhle světě udělala všechno, co jsem udělat měla a ted' čekám už jenom na ten konec. Tak takhle jsem si připadala stará. Ale proč? Stane se snad tohle, až budeme všichni hodně staří? Kde jsem k tomu přišla? Asi z předsudků ke stáří. Vidim je totiž všude kolem sebe, v MHD, ve škole, v rodině a tak dále. Všem zešedivěly vlasy, poklesly víčka, přibylo pár vrásek a ubylo chuti do života. Jen sedí, vzpomínají na staré časy a očekávají konec.
Ano, mám z toho strach. Mám strach, co se mnou bude, až hodně zestárnu. Mám strach, že se změním a nedosáhnu žádných svých ideálů. Mám strach, že je ztratím dřív, než je stihnu uskutečnit. Mám strach, že zestárnu a nic tu po mě nezbyde. Mám strach, že budu mít ten pocit, co už jsem jednou měla, ale tentokrát neodejde. Hm, tak to je čas zařídit, aby to takhle nikdy nebylo...
Dožít se vysokého věku je většinou považováno za něco úctyhodného, nebo tak. Já to ale takhle nevidim. Samozřejmě závisí na konrétním člověku, jak se se stářím vyrovná. Například moje prababička to nějak nezvládá. Nechci dopadnou jako ona. Jednoduše, nechci zestárnout. A především se nechci dožít hodně vysokého věku. Co z toho člověk pak má? Asi dobrý pocit. Nevím, není mi devadesát. Ale ted' opravdu nestojím o to, se takového věku dožít. Navíc pochybuju, že se takového věku dožiju, jelikož mi občas trochu schází pud sebezáchovy.
A já pořád nevím, kdy to přijde. Kdy si budu moct říct: ''wow to jsem ale stará.'' Nevím. Třeba si to nikdy neřeknu, třeba si to řeknu zejtra...
Ámen
Rokenrol vám všem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alie alie | Web | 15. února 2014 v 18:43 | Reagovat

veľmi dúfam, že si to nikdy nepoviem....
radšej umriem v 40-tke, 50-tke ako by som mala roky prežívať zo dňa na deň, pozerať sa ako pomaly umieram....
it's better to burn out than fade away

2 lapis lapis | Web | 15. února 2014 v 21:09 | Reagovat

Mať strach zo staroby je blbosť. Nič s tým proste nanarobíš. (to čo tu píšeš je jednoducho žvást). Skúsme pre zmenu žiť v tej prítomnosti. Však aj ozzy je už docela dedek a predsa sa stále nedá povedať že by vyhasol. Ako píšeš niekde na začiatku: staroba nie je len záležitosťou tela ale hlavne mysle.

Carpe diem.

3 Normální člověk Normální člověk | 15. února 2014 v 21:54 | Reagovat

[1]: Haha Kurt ano...

[2]: Já nevím, já už vlatně ani nemám strach. Na to abych se o to zajímala jsem moc velkej nihilista, jenom mě to tak v ten moment napadlo. Nepíšu nic jinýho než žvásty, s tim už taky nic nenaděláš. A Ozzy celkem vyhasnul teda. Radši bych ho viděla v jeho mladších letech, to muselo být něco jinýho. Každopádně se drží pořád dobře, v roce 2011 mi přišlo, že na tom koncertu málem umřel ale ted' minulej rok v prosinci to bylo (na to, že je to Ozzy,  má parkinsona a prošel si sedmým kruhem pekla) absolutně úžasný. Nestěžuju si...at' žije Ozzy!

4 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 25. června 2014 v 20:09 | Reagovat

Je fakt, že to hodně ovlivňuje fyzično, protože když tě pořád něco bolí a bereš hromady prášků, asi ti to na náladě nepřidá. Mě pořád něco bolí už teď a znám i ten pocit, který popisuješ. Ale stojím si za tím, že hlavní je psychika.
Znám čtyřicátnici, s níž když si píšeš, připadá ti, že je to nadšený puberťák. Působí hrozně mladě.
Znám šedesátnici, která skáče s padákem a jezdí s přítelem na motorce po celé Evropě, i přes fyzické obtíže.

Proč se říká, že ve stáří je moudrost? Protože ten, kdo je opravdu moudrý, většinou bývá ten, kdo už spoustu zažil, je schopen se na všecko dívat s nadhledem, je vyrovnaný, dovede poradit jiným. Bohužel se to vůbec netýká věku. Dítěti v devíti letech zemře otec, musí se postarat o matku, která se úplně uzavřela, a o mladší sourozence. Je zároveň vrbou pro spolužáky, je nuceno se posunout úplně jinam a i tak si v pozdějším věku dokáže vážit života a cítit naději. To je moudrost.

Otázka je, jak k tomu krucinál dojít, když nikdo neumírá, nezažíváme válku, drtivá většina na nás řve kvůli kravinám, sama si důležitých věcí neváží a tvrdí, že na stres nemáme právo. Já ti něco povím. Středoškoláci dneska jsou stejně vystresovaní jako psychouši v léčebnách padesátých let. Haleluja.

Takže se s tím nějak musíme popasovat, vyblít to na papír, vyřvat si mozek z hlavy hudbou, ožrat se, zhulit se, NĚJAK...

5 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 25. června 2014 v 21:44 | Reagovat

[4]: Ano, psychika je rozhodně hodně důležitá. Také znám jednoho pána kterému už je hodně pár let přes třicet a přesto se umí zachovat jak čtrnáctiletej totální kokot...
Ono to slovíčko důležité je relativní. Stejně...každej má právo na všechno. I na stres.
Ano. Alkohol je lék. A piko. Piko je lék :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama